הדף בטעינה...
פורום אורחים (פורום)
חפש מתקדם

גודל גופן: א   א   א   א

עמוד <<הקודם   הבא>> תצוגת הודעות הצג אובייקט חדש לפי סדר תאריך יורדמיון לפי תאריך גרסה להדפסה של דף נוכחי
תיאור:

פורום זה מיועד לאורחים המבקרים באתר. אתם מוזמנים לשאול שאלות בנושאי האתר.שאלות שיעניינו את כולם יועברו ל" שאלה לעניין ".

בין מרץ לאוקטובר, כשהקורס לא פעיל, גם הפורום לא פעיל. ניתן להפנות אז שאלות בפורום מדעי החיים

על פי החלטת מנהל הפורום, בפורום הנוכחי אין חיווי להודעות שנשלחו על ידי צוות הקורס.
פורום זה פתוח לעולם. כותב לא מזוהה יכול לבחור לעצמו כינוי.
הודעה חדשה
פורום אורחים, עמוד 1
שלח להדפסה    בטל
הצג תוכן yersiniosis  אֶלינה 19:30 31/07/08

שלום

לפני 20 שנה, בהיותי בת 6 חליתי במחלת ה yersiniosis. בעת ההיא היתה התפרצות מגפה באנגליה ובברה"מ. טופלתי בבי"ח חודש במתן פניצילין. המחלה שכחה, אך התירה סימנים: כל עונת מעבר הייתי מתמלאת שלפוחיות אדומות, קטנות ומגרדות מאד בכפות ידי ורגלי. לעת התבגרותי סביב גיל 14-15 פסקו סימנים אלו, אך מאז אני סובלת מקשיי עיכול וספיגה, שעד לפני זמן מה לא קישרתי בין הדברים. אך לאחרונה עקב טיפול מנואלי למע' עיכול חזרו מספר שלפוחיות מסוג זה על כפות ידי, ונפל לי האסימון.  זה שנים רבות שאני סובלת ממערכת העיכול ולא נמצאת לכך שום סיבה, ושינויים תזונתיים עושים מעט מאד. היה ברור לי שזה עמוק יותר. שאלה: האם ניתן היום בארץ לעשות בדיקה להמצאות החיידק או נגדנים אליו בגופי, ומה ידוע על כך? מה ניתן לעשות על מנת לפטור אותי מהגזרה הזו..?

הוסף תגובההוסף תגובה
תפני לרופא מומחה במחלות זיהומיות.  הודעה ללא תוכן  ד"ר דרור בר-ניר 13:01 02/11/08
הצג תוכן שאלה לגבי בדיקת תרבית שתן.  מיטל 19:53 01/06/08

שלום

לפני כשבועיים היה לי דלקת בשתן וחיידק בשם  Urine culture והממצא היה בתרבית 100,000 b/cc:‎ הרופאה הביאה לי אנטיביטקיה,

ולאחר כשבועיים היה לי שוב חיידק בשתם בשם   Urine culture והממצא היה פלורה מעורבת  עכשיו השאלות שלי הן:

מה הכוונה?

האם זה אותו חיידק?

מקווה שתענו לי בהקדם המון המון תודה

מיטל.

הוסף תגובההוסף תגובה
urine culture  ד"ר דרור בר-ניר 12:55 02/11/08

המונח urine culture מתייחס לספירה כללית של חיידקים בשתן (urine) - אין כאן התייחסות לחיידקים מסויימים.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן דלקת בדרכי השתן  אור 19:10 02/09/07

אני סובלת מדלקת ממושכת בדרכי השתן, לאחר סיום שימוש באנטיביוטיקה שכנראה לא תאמה את סוג החיידק, קיימתי יחסי מין, אחרי שבוע ביצעתי תרבית שתן וכרגע אני שוב לוקחת אנטיביוטיקה שמתאימה לחיידק אי קולי. שאלתי היא האם יתכן והעברתי במגע המיני לבן זוגי את החיידק?

הוסף תגובההוסף תגובה
דלקת בדרכי השתן  ד"ר דרור בר-ניר 15:16 19/09/07

שלום אור

זה אמנם לא פורום לייעוץ רפואי, אך לעניות דעתי, דלקת בדרכי השתן אינה מועברת ביחסי מין.

שנה טובה

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידק הליסטריה המפורסם חזר,הפעם סושי! בהודעה יש קישור לכתובת ברשת אריאלה נגרו 09:15 27/03/07

הכתבה מופיעה ב-WALLA , מצ"ב קישור:

http://news.walla.co.il/?w=//1083831

נמצא במנות סושי של ארבע מסעדות: אונאמי, סושידו, קמא-סושי בתל אביב ורנניג סושי בהרצליה פיתוח - כך עולה מבדיקה שערך "הארץ" בשיתוף המכון למיקרוביולוגיה של המזון.

החיידק, ששמו המלא הוא ליסטריה מונוציטוג'ינס, עלול לפגוע בילדים, קשישים, נשים הרות וחולים שמערכת החיסון שלהם חלשה, הסביר ד"ר סילביו פיטליק, מנהל מחלקה פנימית ג' בבית החולים בילינסון ומומחה לרפואה פנימית ומחלות זיהומיות. לדבריו, "החיידק עלול לגרום לדלקת קרום המוח שעלולה להיות קטלנית".

לפי הבנתי מדובר באותו המין שהתגלה בסיפור של מאמא עוף,נכון?

הוסף תגובההוסף תגובה
חיידק הליסטריה המפורסם חזר,הפעם סושי!  ד"ר דרור בר-ניר 11:04 08/04/07

אכן כן. זה בכלל חיידק מעניין שפוגע קשות בתעשיית המזון.

הסיבה העיקרית לכך היא שהוא מסוגל להתרבות בטמפרטורת המקרר.

חג שמח

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידקי פלורה טבעית  עינב 14:21 08/03/07

שלום יש לי כמה שאלות לגבי חיידקי הפלורה הטבעית.

מהם חיידקי הפלורה הטבעית? מה תפקידם? והאם יש איזורים בגוף שלא נמצא אותם? אם כן מה הם?

הוסף תגובההוסף תגובה
חיידקי פלורה טבעית  ד"ר דרור בר-ניר 21:52 20/03/07

הפלורה הטבעית הם החיידקים והפטריות שמאכלסים באופן טבעי אזורים שונים בגופנו: העור. חלל הפה והאף ומערכת הנשימה העליונה, מערכת העיכול והנרתיק.

כל אברי הגוף הפנימיים - דם, לב, כליות, כבד, ריאות וכדומה,  נקיים מחיידקים, אלא אם כן מדובר במצב לא תקין - מחלה.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידקים  עידו 19:27 13/02/07

הייתי רוצה מאוד לדעת האם יש חיידקים בתוך החיידקים? אודה אל תשובתכם

הוסף תגובההוסף תגובה
חיידקים בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 10:28 16/02/07

שלום עידו

אם אתה מתכוון לחיי שיתוף, שבהם חיידקים חיים בתוך חיידקים אחרים, אז לא מוכרים לנו חיידקים כאלה.

מקרה שבו יש חדירה של חיידק אחד לאחר תוך יצירת מצב בייניים של חיידק בתוך חיידק הוא חדירתו של Bdelovibrio - "החיידק הטורף" לתוך חיידקים מסוגים שונים בתוכם הוא מתרבה ובסופו של דבר הורג אותם.

קצת מידע על החיידק תמצא כאן.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן זיהום בכליות אצל מבוגרים  ברוןריה אפרתי 20:17 08/12/06

אבי לפני כארבעה ימים חלה הוא הרגיש קושי בדיבור עיפות ולאחר מיכן הוא ניזרק למיטה ולא יכול היה לזוז שריריו היו נוקשים כמו ברזלים בגופו הוא איבד זיכרון עד כדי כך שהוא לא זיהה את ילדיו ומדאי פעם דיבר שטויות לקחנו אותו לבית החולים ואמרו שיכול להיות שזה זיהום בכליה האם זה איתכן שזיהום בכליות יעשו סיפתומים כמו ארוע מוחי

הוסף תגובההוסף תגובה
זיהום בכליות אצל מבוגרים  ד"ר דרור בר-ניר 18:59 18/12/06

שלום ברוריה

השאלה שלך מתאימה יותר לפורום רפואי.

אני לא מכיר חיידק שמזהם את הכיליה ושיגרום לסימפטומים כפי שתארת.

אם אכן יתברר שמדובר בחיידק נשמח לדעת מהו.

איחולי החלמה מהירה לאביך

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן עוד בדיחה !  ירין עקנין 08:30 24/07/06

היי ד"ר דרור, למדתי את "עולם החיידקים" בסמסטר שעבר ואפילו שלחתי בדיחה לעמוד הבדיחות.

עכשיו אני חורשת לקראת הבחינה ב"תורת החיסון", וחשבתי על בדיחה קרש נוספת - אמנם היא קשורה בחיסון אבל גם ב"עולם החיידקים" יש פרק על כך. ובכן,

ש: באיזו הצגה משחקים המאקרופאגים?

ת: הצגת אנטיגנים!

ירין :)

נ.ב. - אני נתקלת לפעמים בכתבות שלך ב-YNET והן נורא מעניינות ומזכירות לי את הקורס.

הוסף תגובההוסף תגובה
עוד בדיחה !  ד"ר דרור בר-ניר 10:54 14/08/06

נחמד

אצרף לדף הבדיחות

דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
עוד בדיחה3  ורד-עדי אשר 20:30 27/12/08

כמה עולה תקשורת בין חיידקים?

עלות שיחה סלולרית

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן ;aptosphera  SHA 02:25 28/02/05

איפה ניתן למצוא חומר על לפטוספירוזיס?

הוסף תגובההוסף תגובה
לפטוספירוזיס בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 15:44 01/03/05

שלום SHA.

מידע ראשוני בעברית על חיידקי הלפטוספירה אפשר למצוא במאגר המידע  של הקורס.

מצגת בנושא אפשר לראות באתר של הקורס מיקרוביולוגיה ומיקולוגיה חקלאית בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית.

מידע על הסימנים הקליניים בבעלי חיים" ניתן למצוא באתר "שאלו את הוטרינרית".

מידע מפורט באנגלית ניתן למצוא באתר של ארגון הבריאות העולמי.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן BAKTERIA  KATIA 00:13 11/11/04

לאחרונה נתקלתי במושג חיידקים הוגטטיבים. השמח לגלות מהי ההגדרה של המושג

הוסף תגובההוסף תגובה
חיידקים וגטטיבים  ד"ר דרור בר-ניר 09:07 11/11/04

שלום קטיה

המושג חיידקים וגטטיבים מתייחס, בדרך כלל, לחיידקים יוצרי נבגים. החיידקים הוגטטיבים הם החיידקים "הרגילים" - אלה שחיים בתנאים הרגילים. כאשר משתנים התנאים לרעה, מתמיינים חלק מהחיידקים הוגטטיביים ויוצרים נבגים - השורדים את התקופות הקשות וכאשר משתנים שוב התנאים לטובה, "נובטים" הנבגים ומתרבים וצאצאיהם הם שוב חיידקים וגטטיביים.

בתמונה המצורפת אנו רואים חיידקי Bacillus anthracis, שברובם כבר יש נבגים (החורים השקופים שבתוך התאים הצבועים בסגול) אך פה ושם עדיין יש תאים וגטטיביים.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידקים  אורית 13:23 20/11/03

שלום,

רציתי לקבל חומר לגבי פעילות אנזים קטאלאז בחיידקים, וכן מה ההבדל בין קואגולז קשור לבין מופרש?

תודה.

הוסף תגובההוסף תגובה
קטלז וקואגולז בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 11:35 21/11/03

שלום אורית

האנזים קטלז הוא אנזים שקיים אצל הרבה חיידקים אווירניים, אך גם בתאים אחרים, למשל תאי דם, והוא מפרק מימן על חמצני (מי חמצן) למים וחמצן מולקולרי, כמתואר בנוסחה השנייה שבאיור.

קואגולז הוא חלבון (שאינו אנזים, למרות הסיומת של שמו)  המאפיין את החיידק Staphylococcus aureus. החלבון יוצר תצמיד עם הפרותרומבין שבדם, ולסטפילותרומבין שנוצר יש פעילות פרוטיאוליטית כמו של תרומבין - הפיכת פיברינוגן לפיברין - הפעלת שרשרת הקרישה של הדם.

החלבון יכול להיות מופרש או קשור למעטפת של החיידק. כאשר החלבון קשור לחיידק נוצרת מסביבו מעטפת סבוכה של תאי דם  המגינה על החיידק מפני בליעה על-ידי התאים הבלעניים.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן "זן 121"  כרמית קלקנר 20:20 13/10/03

לד"ר בר ניר דרור, שלום.

האם יש לך מידע נוסף, חומר קריאה, על

החיידק המכונה "זן 121"?

תודה, כרמית.

הוסף תגובההוסף תגובה
RE:"זן 121" בהודעה יש קישור לכתובת ברשת דרור בר-ניר 22:48 13/10/03

שלום כרמית

את כנראה מתכוונת לחיידק שמסוגל לשרוד בטמפרטורה של 121 מעלות?

הכתבה המקורית פורסמה בכתב העת - Science. ייתכן שתוכלי לראות רק את התקציר.

פורסמה עליו כתבה ב"הארץ".

כתבות עתונות רבות נמצאות באינטרנט: באתר NSF, באתר GNN, באתר MOS.

קריאה נעימה.

ההתרשמות שלי מעלעול במאמר המקורי שהחיידק רק שורד בטמפרטורה הגבוהה ולא מתקיים בה כפי שטוענות הכתבות.

חג שמח, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידק עמיד לקרינה רדיואקטיבית  כרמית 02:57 28/03/03

שלום,

לאחרונה קראתי בYNET מאמר מעניין מאוד, אך קצר, על חיידק עמיד לקרינה רדיואקטיבית. האם ניתן להשיג מידע נוסף על המחקר?

הוסף תגובההוסף תגובה
RE:חיידק עמיד לקרינה רדיואקטיבית בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 09:52 28/03/03

כרמית

את מוזמנת לקרוא על החיידק בסיכום שכתבתי. בכתבה יש הפנייה גם למקורות נוספים.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חיידקים אנאירוביים  ויקי 20:22 10/11/02

דרור שלום,

קראתי על ניסוי עם חיידקים אנאירוביים ועלתה לי שאילה:

איך מגדלים חיידקים אנאירוביים בתנאיי מעבדה (באיזה סביבה, מצע, באיזה מכשירים משתמשים) ? איך שומרים על תנאים אנאירוביים בעבודה איתם ?

תודה מראש,

ויקי.

הוסף תגובההוסף תגובה
RE:חיידקים אנאירוביים בהודעה יש קישור לכתובת ברשת דרור 20:57 18/11/02

ויקי

דרך פשוטה יחסית לגידול חיידקים אל-אווירניים היא אטימת הצלחת וגידול במקביל של חיידקים אוירניים על אותה צלחת (חלוקתה לשניים) - החיידקים האווירניים "מסלקים" את החמצן ואז מתאפשר גידול האל-אווירניים.

קיימים אינקובטורים של CO2 ומתקנים מיוחדים (ג'ארות) ומצעים לגידול רק של חיידקים אל אווירניים (וכמובן פקולטטיבים). 

את מוזמנת לקרוא על כך כאן.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן ספקטרופוטומטריה  ויקי 17:45 06/10/02

במעקב אחרי גידול החיידקים בודקים את הצפיפות  האופטית שלהם בספקטרופוטומטר.

האם עליה בצפיפות האופטית יכולה להיגרם מהגידול של נפח החיידקים בלי שהם יתחלקו ?

תודה מראש,

ויקי.

הוסף תגובההוסף תגובה
RE:ספקטרופוטומטריה  דרור 13:06 11/10/02

ויקי

העלייה נובעת משילוב של שני הגורמים - גם מספר החלקיקים וגם ממסתם. לכן יש חשיבות רבה לעקומת כיול לגבי כל חיידק בכל מצע.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה

מיקרא
הודעה חדשה על פי הזמן שקבע כל משתמש בסרגל התצוגה
המלצת מנהל הפורום לקריאת הודעה
להודעה מצורף קובץ להורדה
להודעה מצורפת כתובת אינטרנט
הודעות שנשלחו על ידי צוות הקורס
הוסף הערה לפנקס אישי
ההודעה ללא תוכן
הדיון ננעל על ידי מנהל הפורום
הודעה מקובעת