הדף בטעינה...
שאלות ביולוגיות (פורום)
חפש מתקדם

גודל גופן: א   א   א   א

עמוד <<הקודם   הבא>> תצוגת הודעות הצג אובייקט חדש לפי סדר תאריך יורדמיון לפי תאריך גרסה להדפסה של דף נוכחי
תיאור: כאן תוכלו להעלות שאלות בנושאים ביולוגיים המעניינים אתכם. במידה ויתאפשר, תענו.
על פי החלטת מנהל הפורום, בפורום הנוכחי אין חיווי להודעות שנשלחו על ידי צוות הקורס.
פורום זה פתוח לעולם. כותב לא מזוהה יכול לבחור לעצמו כינוי.
הודעה חדשה
שאלות ביולוגיות, עמוד 1
שלח להדפסה    בטל
הצג תוכן אנטיביוטיקה שפוגעת בממברנה  אורח אופוס 23:28 14/07/15

שלום,
אני מבינה שיש אנטיביוטיקות שפוגעות בדופן, יש כאלו שפוגעות בריבוזומים או באנזימים מיוחדים, אבל איך ייתכן שנותנים אנטיביוטיקות שפוגעות בממברנה? הרי היא אחידה אצל כולם?
תודה מראש!
אני
הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן רקמות  אורח אופוס 22:06 31/05/12
שלום,
רציתי לשאול איזה סוג רקמה הוא מה שנקרא באופן כללי "בשר" (בשר שאוכלים, למשל)?
רקמת חיבור? או אולי כמה סוגי רקמות?
מילות מפתח: רקמה, רקמות
הוסף תגובההוסף תגובה
רקמות  ביולוג טבעוני 06:38 21/06/12

בעיקר רקמת שריר, מעט רקמת חיבור ודם.
הוסף תגובההוסף תגובה
רקמות חיבור ושריר, בהחלט. דם לא.  הודעה ללא תוכן  מנהל הפורום 16:54 24/06/12
הצג תוכן דנ"א ורנ"א באמבות  ד"ר חיה כץ 13:40 17/08/11

שלום רב,

אני ילד בן 10 שמאוד מתעניין במדעים וכעת אני מנסה ללמוד על האמבות. בקשר לזה יש לי שאלה שאני לא מוצא עליה תשובה ואשמח אם תענו לי.

השאלה שלי היא האם יש לאמבות דנ"א ורנ""א או שכמו לנגיפים יש להם רק דנ"א או רנ"א?

תודה,

חנוך  

הוסף תגובההוסף תגובה
DNA ו-RNA באמבות  ד"ר דרור בר-ניר 15:14 19/08/11

שלום חנוך

אמבות הם יצורים מאד קטנים. האמבות בנויות מתא אחד בלבד. מה שמאפיין כל תא שאנחנו מכירים על פני כדור הארץ שלנו (כולל התאים המרכיבים אותנו) שהם מכילים חומר תורשתי - DNA, וחומר נוסף, RNA, שיש לו הרבה תפקידים בתא - בין היתר, תיווך ותרגום בין המידע שב-DNA, לחלבונים.

נגיפים הם לא תאים. לא ברור לנו אם הם בכלל יצורים חיים. הצורה הפשוטה להגדיר נגיפים היא חומר תורשתי עטוף. ואכן, בנגיפים יש רק חומר תורשתי שהוא יכול להיות או DNA או RNA.

בקיצור, לאמבה יש את שני הסוגים של חומצות הגרעין (זה השם הכללי של ה-DNA וה-RNA) ואילו לנגיפים יש רק סוג אחד.

שים לב, חנוך, שאני לא כותב את שמות חומצות הגרעין כפי שאתה כתבת (וגם הרבה אחרים כותבים) בעברית, אלא רק באותיות אנגליות, כי זה נכון יותר מבחינה מדעית.

בברכה,

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן ההבדל בין חלוקה בינארית למיטוזה  אורח אופוס 14:18 22/03/11

מה ההבדל המהותי בין חלוקה בינארית למיטוזה?

האם מעבר לכך שחלוקה בינארית אורכת הרבה פחות זמן ומתרחשת בחיידקים, יש עוד הבדל ספציפי?

הרי בשתיהן יש הכפלה של DNA ולבסוף חלוקה שלו לשני תאי בת זהים לתא המוצא.

הוסף תגובההוסף תגובה
ההבדל בין חלוקה בינארית למיטוזה  ד"ר דרור בר-ניר 15:52 22/03/11

מיטוזה היא בעצם חלוקה בינארית אופיינית לתא איקריוטי.

אך יש  חלוקות בינארית (למשל החלוקה החיידקית)  שאינן מיטוזה.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן הצמתה  לירון תיכון 11:18 10/02/11

שלום

רציתי לשאול, האם ברגע שמתחילה הצמתה, יש איזשהו חלון הזדמנויות לתקן את המצב?

ואם כן , איך עושים זאת?

הוסף תגובההוסף תגובה
הצמתה  ד"ר רות לומניצר 11:52 27/03/11

לירון שלום,

התקיימות תגובת הצמתה תלויה ביחס בין כמות האנטיגן והנוגדן. כאשר הכמויות של שני המגיבים הן שקולות התגובה היא מהירה ואחרי שהתרחשה אין דרך חזרה. אם התרחשה הצמתה in vivo , כמו למשל בעירוי דם לא מתאים את התגובה בין הכדוריות והנוגדן מלווה קשירת משלים ותמס של הכדוריות.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן יתושים ומשאבות  אורח אופוס 15:43 13/09/10
היי
מישהו יודע כיצד יתושים מוצצי דם, כמו האנופילס, עושים זאת? על מנת לשאוב נוזל, למשל דרך קש, אנחנו צריכים משאבה- הריאות. איך זה עובד אצל היתושים?
תודה
הוסף תגובההוסף תגובה
יתושים ומשאבות בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר תמר קצב 18:29 22/09/10

לחרקים מבנה שונה של גפי פה

ליתושים כמו לחרקים אחרים אשר התמחו במצצית נוזלים ישנן התאמות אשר מאשפרות להן שאיבה אקטיבית או פסיבית של נוזלים.

היתושים ממשפחת הכולכיתיים הם בעלי החדק הדוקר מצץ המשוכלל ביותר בין החרקים.

גפי הפה בנויים כך שהם יוצרין מרזב או נדן. בנוסף ישנם דוקרנים ארוכים. כמו כן ישנו הבדל בין גפי הפה של הזכר והנקבה כיון שאלו מוצצות דם ואילו הזכרים מוצצים מיצי פרחים.

עם בדקירה של העור והכנסת צנור השאיבה לנימי הדם מתרחשת השאיבה.

ניתן לראות איור של גפי הפה ב:

http://www.wordsources.info/words-mod-mosquitoesPt1.html

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן סרטן בצמחים?  רון גרינברג 23:19 24/02/10

האם גם בצמחים קיימת תופעה של גדילה לא מבוקרת של תאים ? (סרטן)

תודה על המידע

רון

הוסף תגובההוסף תגובה
סרטן בצמחים? בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 15:14 28/02/10

שלום רון

לצמחים יש תופעה דמויית סרטן, הנובעת מהדבקה חיידקית.

אתה מוזמן לקרוא עליה כאן.

בברכה, דרור

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן מיקרוסקופ  יבגני קורמילקין 16:28 14/02/10

אני הולך ללמוד ביולוגיה. אני רוצה לקנות מיקרוסקופ אבל אני לא מבין בהם, מה הייתם ממליצים, תודה.

מילות מפתח: מיקרוסקופ
הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן נוגדני ABO ועוברים בהודעה יש קישור לכתובת ברשת רונית 17:15 10/02/10

שלום,

בקורסים שונים מוזכרת הבעיה של תמס-דם בעובר עם Rh-חיובי כשהאם היא בעלת Rh-שלילי.

ניסיתי להבין מדוע אין בעיה דומה כאשר יש הבדלים בסוג הדם (ABO) בין האם לעובר, למשל כאשר האם היא A והעובר הוא ?AB

הסבר לכך מ-Wikipedia הוא :

"ABO blood group incompatibilities between the mother and child does not usually cause hemolytic disease of the newborn (HDN) because antibodies to the ABO blood groups are usually of the IgM type, which do not cross the placenta; however, in an O-type mother, IgG ABO antibodies are produced and the baby can develop ABO hemolytic disease of the newborn."

האם יש הסבר מדוע רק בעלי סוג דם O מיצרים נוגדני IgG ABO ? ומדוע שאר סוגי הדם מייצרים רק נוגדני IgM ABO ?

תודה

הוסף תגובההוסף תגובה
נוגדני ABO ועוברים  ד"ר רות לומניצר 09:51 15/02/10

הנוגדנים אנטי A ואנטיB בנמצאים בפרטים בעלי סוגי הדם B A ו-O כבר בעת היוולדם הם אכן נוגדנים מקבוצת IgM שאינם עוברים את השליה. המקרים הנדירים של מחלה הומוליטית של וולד A  B או AB שנולד לאם O היא בגלל נוגדנים שנוצרים באם במהלך ההיריון אם היא נחשפת לאנטיגנים A או B שמקורם בתאי דם של הוולד. הנוגדנים האלה הם מקבוצת IgG בפרט בהיריון שני ואלה יכולים לעבור את השליה ולגרום לתמס של כדוריות אדומות של העובר.

הוסף תגובההוסף תגובה
נוגדני ABO ועוברים  רונית 09:55 23/02/10

תודה על התשובה.

האם יש הסבר מדוע לא רואים את התופעה באם עם סוג דם A כאשר העובר עם סוג דם AB (גם בהריון ראשון וגם בשני). מדוע במקרה זה לא נוצרים נוגדים IgG B באם שעוברים לעובר?

להבנתי נוגדני ABO נוצרים בכל אדם בגיל צעיר כתגובה לנגיפים\חיידקים\אוכל. בתגובת חיסון ראשונית נוצרים בד"כ גם נוגדני IgG (במיוחד בשלב המאוחר של התגובה). מדוע אם כך, לאם עם סוג דם O בהריון ראשון אין נוגדני IgG ABO או לאם עם סוג דם A אין נוגדני IgG B?

הוסף תגובההוסף תגובה
נוגדני ABO ועוברים  ד"ר רות לומניצר 08:31 24/02/10

רונית שלום,

יתכן שיש גם את התופעה במקרה שאת מתארת אבל ככלל תגובה בגלל אי התאמה ABO בין אם לעובר היא נדירה.  אנטי A /B נוצרים כתגובה לחיידקי מעיים. מאחר והאפיטופ הוא סוכר, אנטיגן שלא תלוי בתאי T ,נוצרים רק נוגדני IgM. ובנוסף מאחר והחשיפה לאנטיגנים האלה מאוד מוקדמת וממושכת נוצרת כנראה בהמשך סבילות ואולי גם תגובה הדומה לתופעת הסבילות האורלית. כשאישה מבוגרת נחשפת - מתפתחת תגובה רגילה של מערכת החיסון.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן חלבונים  מרים כרמלי 22:42 18/01/10

מהן התכונות שמאפשרות למולקולות חלבון מסויימות להיות ממוקמות בציטופלסמה ולאחרות להיות ממוקמות בממברנת התא?

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן אותו קטע DNA שמקודד לכמה חלבונים שונים  עמית בריינר 19:52 02/11/09

קראתי מאמר, שנכתב בידי פול גריפית וקרולה סטוץ, 2 פילוסופים של הביולוגיה מאוד ידועים, שאמר שאותו קטע של  DNA יכול לקודד לכמה חלבונים שונים.איך זה יכול להיות?

הוסף תגובההוסף תגובה
שחבור חילופי הודעה ללא תוכן  ד"ר דרור בר-ניר 08:55 06/11/09
הצג תוכן חיסון נגד קרינה  פיטהכונדריה 16:35 19/07/09

שלום

לאחרונה שמעתי באמצעי התקשורת על חיסון חדש bds קרינה (או אולי תרופה הנוגדת את השפעות הקרינה? ) שפותחה על ידי צוות ישראלי-אמריקאי, עוד נאמר כי המחקר פורסם ב Nature.

האם יש למישה ויש מידע לגבי  טיב החיסון? (חומר כימי פשוט? חלבון?)

ואשמח לקבל קישור למאמר המקורי בnature (לא הצלחתי לאתר אותו)

תודה רבה

הוסף תגובההוסף תגובה
פפטיד נגד נזקי קרינה בהודעה יש קישור לכתובת ברשת ד"ר דרור בר-ניר 08:09 22/07/09

שלום פיטהכונדריה

הרבה זמן לא ביקרת אותנו.

מדובר בפפטיד חיידקי (Salmonella) שמונע אפופטוזיס בעקבות קרינה.

המאמר המקורי התפרסם ב-Science

http://www.sciencemag.org/cgi/reprint/320/5873/226.pdf

בברכה

הוסף תגובההוסף תגובה
תודה. הודעה ללא תוכן  פיטהכונדירה 21:13 25/07/09
הצג תוכן ועוד אחד אחרון  רוצה לדעת 22:25 03/06/09

האם ריקומבינציה בחיידקים מתרחשת רק בין בני אותו מין ? האם זה " שיחלוף" או תוספת של DNA?

תודה!

הוסף תגובההוסף תגובה
רקומבינציה  ד"ר דרור בר-ניר 23:00 10/06/09

המושג רקומבינציה מתייחס לכל שינוי במערך הגנטי. אני מניח שאתה מתכוון לרקומבינציה הומולוגית.

רקומבינציה הומולוגית מתרחשת לרוב, אך לא רק, ביצורים בני אותו מין. כי מטבע הדברים, ההומולוגיה ביניהם גבוהה יותר. אך כל הומולוגיה חלקית שישנה בין יצורים שונים יכולה לאפשר רקומבינציה.

רקומבינציה יכולה להתרחש בין מקטעי DNA מיצורים שונים.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן וירוסים  רוצה לדעת 22:21 03/06/09

מאוד מעניין אותי לדעת מה יש בתוך הוירוס בין המידע הגנטי למעטפת החלבונית. חלל? נוזל? מים מזוקקים?

תודה!

מילות מפתח: וירוס
הוסף תגובההוסף תגובה
וירוסים  ד"ר דרור בר-ניר 22:57 10/06/09

אם נשאר מקום, זה ארוז בצורה מאד קומפקטית, אז יש שם שאריות נוזל ציטופלזמתי של התא המאכסן.

הוסף תגובההוסף תגובה
הצג תוכן מפת גנטית לעומת מפה פיזקלית  אור 21:32 02/04/09

ערב טוב לכם!

רציתי לדעת מה ההבדל בין שני סוגי המפה?

אני יודעת שמפה גנטית מסודרת ע"פ הרקומבינציה- ע"פ זה מסדרים מרחק בין גנים או שזה בעצם מפה שאומרת רק מה הסיכוי לעבור רקומביננציה בלי התיחסות למרחק האמיתי

ועל פי מה שרשום לי מפה פיזיקלית מראה גם כן מרחק בין גנים ב Kb אז מה בעצם ההבדל - רק בהגדרת היחידות? או שבעצם מפה פיזיקלית רק אומרת מה הסדר של הופעת הגנים מבלי קשר למרחק האמיתי שלהם אחד מהשני? (כמו שבטח הבנתם אני מאוד מבולבלת...)

המון תודה מראש

הוסף תגובההוסף תגובה
מפת גנטית לעומת מפה פיזקלית  23:42 04/04/09

המפה הגנטית ניתנת ביחידות מפה, שמבטאות את הסיכויים לרקומבינציה בין שני אתרים בכרומוזום. משום שהסיכוי לרקומבינציה איננו שווה לאורך כל הכרומוזום (למשל, הוא קטן יותר באיזור הצנטרומר), מפה גנטית לא משקפת בהכרח את המרחק הפיזיקלי בין שני גנים (אבל משקפת בהכרח את הסדר שלהם).

מפה פיזיקלית הניתנת ביחידות של מספר זוגות בסיסים משקפת במדויק את המרחקים בין אתרים שונים בכרומוזום. גם שיטת המחקר המובילה ליצירת כל אחת מהמפות שונה.

הוסף תגובההוסף תגובה
תודה רבה (:  אור 09:52 05/04/09

עכשיו זה באמת יותר ברור(:

הוסף תגובההוסף תגובה

מיקרא
הודעה חדשה על פי הזמן שקבע כל משתמש בסרגל התצוגה
המלצת מנהל הפורום לקריאת הודעה
להודעה מצורף קובץ להורדה
להודעה מצורפת כתובת אינטרנט
הודעות שנשלחו על ידי צוות הקורס
הוסף הערה לפנקס אישי
ההודעה ללא תוכן